Дитячий оздоровчий комплекс

Літній відпочинок для дітей на березі Чорного моря

Поради психолога батькам, чиї діти вперше ідуть до табору.

Відпочинок у таборі - це один із цікавих нових досвідів, який набуває ваша дитина. Тому важливо саме з цієї позиції готувати її до перебування у дитячому оздоровчому таборі.

По-перше, це перебування без батьків - крок до дорослості. Дитині треба налаштуватись на певну організованість та самостійність. Це стосується як організації побуту (добір та зміна одягу та взуття, дотримання санітарно-гігієнічних правил, харчування), так і організації дозвілля. Життя в таборі побудовано таким чином, що у дитини завжди є вибір заняття за її бажанням. Про це обов'язково треба поговорити з дитиною, підкреслюючи її новий статус.
Другою важливою ознакою життя у таборі - є спільне проживання з іншими дітьми в кімнаті та постійне перебування у новому дитячому колективі. Це важлива складова соціального зростання дитини, тому варто акцентувати увагу на необхідності дотримання норм ввічливості та привітності, а також поговорити із дитиною про радість появи нових друзів, окрім тих, які в неї вже є у школі, дворі тощо. Головне, налаштувати дитину на позитивне сприйняття нових людей в її оточенні та підтримати її в прагненні до самоствердження себе в дитячому колективі.
Третя складова нового стану дитини - можливість побачити, відчути щось нове, дізнатись про світ та себе в нових обставинах. Підтримка у дитини позитивного пізнавального інтересу («уяви, які перспективи пізнати світ у тебе виникають?») допоможе їй справитись із стресом «нового стану», а також дозволить батькам згодом «регулювати» (через запитання «що було нового, цікавого?») емоційний стан дитини протягом всього часу її перебування у таборі.
Важливою складовою підготовки дитини є емоційне налаштування. Що відбувається із дитиною (особливо у віці 6-7-8 років), яка вперше опиняється без батьків в абсолютно новому оточенні. ЇЇ опановує певний страх перед «новим, невідомим». Тому варто разом із нею спокійно поміркувати та «уявно намалювати» це нове і невідоме у розрізі часу (що і коли відбуватиметься), місця (де і як відбуватиметься) і людей (хто буде поруч). Таке моделювання майбутнього створить у дитини необхідний емоційно-психологічний захист.
Дитина не повинна відчувати, що батьки її «залишають». Навпаки, необхідно підкреслити, що дорослішання (а саме це відбуватиметься із дитиною) вимагає, щоби батьки відступали у сторону відкриваючи дитині нову дорогу. Проте, вони (батьки) нікуди не діваються та знаходяться поруч, на випадок допомоги.
Звичайно, не варто говорити дитині «що вона іде у табір тому, що її нема куди діти, а батьки працюють і дуже зайняті». Таке мотивація поїздки до табору перекреслить всі позитивні очікування дитини і створить у неї відчуття «зайвості» та прагнення за будь-яких обставин не «відпускати» батьків. За такого налаштування, дитина постійно перебуватиме в негативному емоційному стані, навіть може захворіти. Тому, треба пам'ятати, відпочинок дитини у таборі - це не вимушена міра батьків, а свідомий крок до дорослішання дитини.
Окремо варто зупинитись на питаннях підтримки зв'язку із батьками на час перебування у таборі .
Для дітей, які вперше ідуть у табір, важливо відчувати «близькість» батьків. Проте, радимо у перші день-два не перевантажувати її дзвінками із запитаннями «ну як? Тебе не ображають?». Домовтесь із дитиною, що вона зателефонує лише у тому разі, якщо станеться щось надзвичайне. Нехай це буде частиною вашої нової із дитиною гри «я-дорослий». Перед заїздом обов'язково поцікавтесь можливістю зв'язатись із вихователем та директором табору, на випадок відповідних обставин. Повідомте дитину про те, що ви завжди будете знати, якщо їй потрібна буде допомога.
Не варто у перші дні навідувати дитину у таборі, оскільки їй треба час, щоби зорієнтуватись та адаптуватись у нових обставинах. Ваше навідування буде заважати їй, створюючи ніби подвійний стан «і у таборі і з батьками».
І під час навідування, і у телефонних розмовах, не варто запитувати про можливі негаразди («тебе не ображають?», «тобі не холодно (жарко)?», «тобі не цікаво?»). Навпаки, ваші запитання повинні бути конструктивними та позитивними: «Що нового дізнався?», «Які події відбулись?», «чи з'явились нові друзі і що ви з ними робите?». Негативні запитання створюють у дитини враження, що батьки сумніваються в її становищі, тим самим передаючи їй невпевненість та страх. А позитивні запитання додають дитині впевненості та відчуття захищеності.
Сподіваємось, ці прості поради допоможуть вам підготувати ваших дітей до перебування у дитячому оздоровчому таборі і не припуститися помилок, які можуть знівелювати задоволення від відпочинку вашої дитини.